Diecezjalny Harcerski Start 2019/2020

W sobotę 28 września 2019 r. patrol zuchów i harcerzy z naszego środowiska uczestniczył w Diecezjalnym Harcerskim Starcie, inaugurującym kolejny rok pracy gromad i drużyn z hufców: Nisko, Staszów i Sandomierz. Zlot rozpoczął apel oraz Msza Św. pod przewodnictwem ks. biskupa K. Nitkiewicza w Momotach Górnych. Miejsce nie przypadkowe, nawiązujące swoją historią do przeżywanej w tym roku 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po wysłuchaniu historii kościoła św. Wojciecha i pierwotnie powstałej w roku 1938 kaplicy, podzieleni na patrole harcerze i zuchy ruszyły na trasę gry terenowej, która wiodła Lasem Janowskim do Porytowego Wzgórza.

Kolejne punktu gry sprawdzały znajomość technik harcerskich, współpracę w patrolach, a przy tym zaskakiwały swoją fabułą, która nawiązywała do działań żołnierzy i partyzantów wspomnianego konfliktu zbrojnego. Po 14 km wędrówki, zlot zakończono na Porytowym Wzgórzu – miejscu największej bitwy partyzanckiej II wojny światowej, przy pomniku, upamiętniającym to starcie.

Gra terenowa w Rezerwacie Przyrody Lasy Janowskie była okazją do doświadczenia wartości historyczno-przyrodniczej tego miejsca. Do Annopola patrol 18 GZ „Leśne Duszki” i 20 ŚDH „Nadwiślańskie Trampy” wrócił po godz.17-tej.

Dziękujemy druhnom z Gościeradowa za organizację wspólnego transportu na Harcerski Start.

Momoty Górne - podczas II wojny światowej wieś była schronieniem oddziałów partyzanckich. Hitlerowcy kilkukrotnie brali odwet na jej mieszkańcach, ostatecznie ją bombardując.

Na Porytowym Wzgórzu 14 czerwca 1944 roku rozegrała się bitwa między Niemcami (30 tys.) a polskimi i radzieckimi partyzantami (3,5 tys.). W 1974 roku postawiono tu pomnik. Prócz cmentarza partyzanckiego pojedyncze groby znaczą pole bitwy.

 

Świetlica

Szukaj

Nagrody

 

Projekty

***


***

Kompleksowy system doskonalenia
nauczycieli w powiecie kraśnickim

***

Po ścieżkach wiedzy

***

 

 ***

 Indywidualizacja nauczania
w klasach I-III szkół podstawowych

***

Witryna online

We have 223 guests and no members online