Higiena pracy przy komputerze/laptopie

W realizowanym od dwóch miesięcy kształceniu na odległość starsze dzieci, młodzież i nauczyciele w ciągu dnia spędzają wiele godzin  przed ekranem komputera, laptopa lub ekranem telefonu. Rzeczywistość wymusiła na nas tak „zażyły kontakt” z technologią informacyjną. Dla ucznia i nauczyciela to obecnie głownie narzędzie pracy. Dotychczas częściej widzieliśmy dzieci z telefonem w ręku, grające na komputerze, bo była to ulubiona forma rozrywki. Czy ta potrzeba zniknęła, zwłaszcza, że ograniczenia w swobodnym spędzaniu czasu na  świeżym powietrzu i realnym kontakcie z rówieśnikami wciąż obowiązują?  A może zmęczony, koniecznością wykorzystywania nowych technologii komunikacyjnych, młody człowiek nie chwata już w każdej wolnej chwili za swojego Iphona?  Niezależnie od tego, jak faktycznie jest, istotne wydaje się przypomnienie kilku ważnych zasad dotyczących higieny pracy  przy komputerze.


Odpowiednie biurko: Stanowisko pracy powinno być tak zaaranżowane, aby wszystkie urządzenia, jakich używamy do pracy, a więc przede wszystkim klawiatura i myszka, były na swobodne wyciągnięcie ręki. Ważne również, aby wysokość biurka pozwalała na siedzenie w swobodnej pozycji.
Dużo łatwiej osiągnąć właściwą pozycję ciała, jeśli pracujemy na komputerze stacjonarnym. Laptop może zmusić cię do garbienia się, ponieważ zazwyczaj jego monitor znajduje się o wiele za nisko. Ten problem może rozwiązać kupno osobnej klawiatury i myszki oraz umieszczenie laptopa na odpowiedniej wysokości.
Krzesło biurowe: To na czym siedzimy jest nie mniej ważne od biurka. Oczywiście nie chodzi o to, by od razu zakupić nowy mebel, ale znaleźć jak najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji. Tylko właściwe połączenie tych dwóch mebli pozwoli na stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy. Siedzenie i oparcie powinny być wyprofilowane stosownie do naturalnego wygięcia kręgosłupa.
Oświetlenie: Światło słoneczne nie powinno padać wprost na monitor. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie monitora na tle okna, lub zasłonić je żaluzjami. Gdy już nie ma słońca powinniśmy zapalić światło lub lampkę na biurku, ciemne pomieszczenie i światło monitora to zbyt duży kontrast , dlatego oczy bardzo szybko się męczą.
Zadbaj o to, aby:
•    plecy były wygodnie oparte
•    blat biurka znajdował się na takiej wysokości, aby oparte o niego przedramiona tworzyły względem ramion kąt 90° (pamiętaj o wygodnym ułożeniu nadgarstków, które nie powinny być uniesione czy nienaturalnie wykrzywione);
•    krzesło pozwalało ci na wygodne oparcie stóp o podłogę i utrzymanie kąta 90° pomiędzy łydkami a udami;
•    górna krawędź monitora znajdowała się na poziomie twojego wzroku;
•    monitor był oddalony od ciebie na odległość wyciągniętej ręki (wielkość wyświetlanych elementów powinna pozwalać na łatwe odczytanie. Jeżeli przy korzystaniu z komputera wytężasz wzrok, możesz zmienić ustawienia monitora lub zapytać okulistę, czy nie przydałyby ci się okulary);
•    światło padało z boku, aby zminimalizować odblaski na monitorze.
Odpoczynek: Po każdej godzinie pracy z komputerem ( im młodsze dziecko, tym częstsze przerwy) powinniśmy zmienić zajęcie na takie, które nie obciąża wzroku lub wymaga innej pozycji ciała, bądź po prostu zrobić sobie 5-minutową przerwę (byleby nie na surfowanie po internecie!). Najlepiej wykorzystać ten czas na popatrzenie za okno i wykonanie paru prostych ćwiczeń rozciągających. Te kilka chwil pozwoli odpocząć oczom i zmęczonemu siedzącą pozycją ciału oraz nabrać energii do dalszej pracy. Aby uniknąć bólów kręgosłupa, jak najczęściej wstawaj lub chociaż przeciągaj się na krześle. W czasie przerw wykonuj ćwiczenia rozciągające pleców, szyi i ramion.
Dbaj o wzrok
Nasze oczy podczas pracy z komputerem są szczególnie narażone i dlatego tak ważne są przerwy, ale też wspomaganie się ćwiczeniami pozwalającymi naszym oczom odpocząć. Pamiętaj o częstym mruganiu.

Rekomendowane ćwiczenia dla zmęczonych oczu
Ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie pionowej: ćwiczenie to polega na przenoszeniu wzroku w pionie. Zaczynamy od patrzenia w górę (około 1 sekundy) i powoli przenosimy wzrok bez poruszania głową do patrzenia na wprost. Następnie bardzo powoli kierujemy wzrok w dół. Wytrzymujemy około 1 sekundy i powtarzamy ćwiczenie, tym razem kierując wzrok w górę. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
Ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie poziomej: siadamy wygodnie, tak by po naszej lewej i prawej stronie była ściana. Zaczynamy od patrzenia przed siebie i powoli przesuwamy wzrok bez poruszania głową w prawo. Zatrzymujemy się na około 1 sekundę i wracamy do patrzenia przed siebie. Następnie w taki sam sposób kierujemy wzrok w lewo i wracamy znów do patrzenia przed siebie. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
Ruchy gałek ocznych po okręgu: ćwiczenie polega na kreśleniu wzrokiem okręgów bez poruszania przy tym głową. Każdy cykl ruchu okrężnego powinien się kończyć patrzeniem przed siebie. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
•Kreślenie ,,ósemek” w powietrzu: ćwiczenie to polega na wyobrażeniu sobie narysowanej na ścianie cyfry 8 i wodzeniu po niej wzrokiem bez poruszania przy tym głową. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
•Zmiana obserwowanych obiektów: jest to bardzo proste ćwiczenie, które polega na skupieniu wzroku na znajdującym się blisko przedmiocie, a następnie na przeniesieniu wzroku na przedmiot znajdujący dalej na przykład na drzewo za oknem. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
•Palming, czyli spoglądanie w ciemność: to ćwiczenie to najlepszy relaks dla zmęczonych oczu. Wystarczy zasłonić oczy dłońmi, oczywiście bez uciskania gałek ocznych. Należy to zrobić dokładnie, tak aby zobaczyć kompletną ciemność. Podczas ćwiczenia należy wyobrażać sobie na przykład przyjemny spacer. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
I jeszcze jedna kwestia: To, co pomaga dziecku zmobilizować się do pracy, to dobra organizacja czasu nauki. Ważny jest względnie stały  harmonogram, ustalone godziny pracy.

Pedagog szkolny J.Mochol

 

Netografia:
 http://consido.pl/5-zasad-bezpiecznej-pracy-z-komputerem/
http://www.ekonomik.rzeszow.pl/materia%C5%82y/Tomek/Materia%C5%82y%20%C5%BAr%C3%B3d%C5%82owe/BHP+podczas+pracy+z+komputerem.pdf

Źrodło - obraz: https://oddechzycia.pl/aktualnosci/180-milionow-zlotych-na-laptopy-dla-uczniow-i-nauczycieli-szczegoly/

 

Szukaj