Rady dla Rodziców jak wspierać dzieci w obliczu pandemii

Rady dla Rodziców jak wspierać dzieci w obliczu pandemii

    1. Dziecko oczekuje wsparcia dorosłych w związku z pandemią koronawirusa. Szczera rozmowa z rodzicem na temat tego, co się dzieje, pozwoli mu poradzić sobie z tym, co słyszy w mediach, od znajomych czy w rodzinie. Dzieci traktują rodziców jako ważne źródło informacji i mają do nich zaufanie.
    2. Udzielajmy rzeczowych, sprawdzonych informacji. Nie okłamujmy. Bądźmy gotowi do konfrontacji z fake newsami. W rozmowach bądźmy spokojni i opanowani.
    3. Mówmy szczerze: „Nie wiem”, gdy na niektóre pytania nie znamy odpowiedzi (np. kiedy to się skończy, czy pojedziemy na zaplanowane wakacje). Szczerość buduje zaufanie.
    4. Filtrujmy wiadomości. Nie sprawdzajmy nieustannie nowych wydarzeń. Nie pozwalajmy, by telewizor na okrągło był włączony i zalewał nas stałym dopływem informacji co kolejnego wydarzyło się w kraju i za granicą. Takie przekazy generują lęki.

 5. Tłumaczmy dzieciom konieczność i zarazem czasowość pewnych ograniczeń, zakazów, rozwiązań. Takiej rozmowy wymagają w sposób szczególny uczniowie starsi, którzy z racji swojego wieku rozwojowego mogą buntować się przeciwko narzucanym ograniczeniom. Taka rozmowa może być również świetną lekcją o wrażliwości, empatii i odpowiedzialności w obliczu zagrożenia zdrowia innych osób.
    6. Uczmy dzieci na własnym przykładzie jak chronić się przed wirusem, zwłaszcza jak prawidłowo myć ręce.
    7. Zaplanujmy wspólnie z dziećmi dzień. To, że nie wychodzą do szkoły nie oznacza, iż mają tzw. wolną sobotę i że mogą chodzić w piżamach po mieszkaniu. W rozkładzie dnia należy uwzględnić czas na zdalną naukę, czas na obejrzenie programów przygotowanych przez media ale i czas na zabawę, w tym wspólną z rodzicem (jest to czas nieoceniony dla rozwoju dziecka!).
Pomyślmy też, jak razem z dziećmi możemy wesprzeć innych, którzy obecnie potrzebują naszej pomocy.
    8. Obserwujmy dzieci i …siebie jak radzimy sobie emocjonalnie w związku z otaczającą nas rzeczywistością. Rozmawiajmy, jak radzić sobie z lękiem, napięciem. Szczerze mówmy, że dorośli też przeżywają trudne emocje. Opowiedzmy pociechom, jak sami sobie z nimi radzimy (czytanie książek, oglądanie komedii, rozmowa z bliską osobą itp.). Pomocy potrzebują zwłaszcza dzieci młodsze, bo nie wiedzą jeszcze jak nazwać to, co czują i jak sobie z tym poradzić.
                                                                 Psycholog szkolny Anna Liwak

 

Szukaj